Методика реабілітації у хворих після ендопротезування кульшового суглоба

Розроблена і апробована методика відновлювального лікування після ендопротезування кульшового суглоба дозволяє відновити функцію ураженого суглоба та стереотип ходи пацієнта в найближчі терміни.

Запропонована нами методика складається з декількох блоків.

1-й блок включає в себе вправи, спрямовані на активацію основного м’яза осьової стабільності. Це m. Erector spinae. При цьому вправи, що виконують лежачи на животі, починають робити з 1-го дня після операції. Вправи лежачи на здоровому боці використовували з 2-го дня після операції, а вправи лежачи на оперованому боці використовували з 7-го дня після операції.

Вправи для активації m. erector spinae:

1. П.П. — лежачи на животі. Руки уздовж тулуба. Підняти тулуб на висоту 5 — 10 см — 10 разів.

2. П.П. — лежачи на животі. Руки вгору, з’єднати у вигляді човника. Підняти тулуб на висоту 5 — 10 см — 10 разів.

3. П.П. те саме. Підняти і зафіксувати положення на 1 хвилину. Повторити три рази.

4. П.П. — лежачи на боці, спираючись на лікоть. Зафіксувати тулуб у вигляді натягнутої струни — 1 хвилина. Виконати 3 рази. Повторити вправу на іншому боці — з 7-ої доби після операції. На оперованому боці

 

Додаткові вправи лежачи на m. iliopsoas, m. transversus abdominis, mm. gluteus maximus, medius

1. П.П. — лежачи на спині. Ноги зігнуті в колінних суглобах. Виконати відведення правої ноги в бік 50 — 100 разів. Повторити іншою ногою. Оперована нога відводиться на 30⁰ — з 7-ої доби після операції

 

 

2. П.П. — лежачи на спині. Пальці рук покласти на живіт на ширину пальця вище лобкового симфізу. На видиху — втягнути живіт, на вдиху — напружити живіт і видавити пальці вгору. Виконати 50 — 100 разів.

П.П. — лежачи на лівому боці. Зігнути праву ногу в коліні до кута в 60 градусів, розігнути (вправа «поршень»). Виконати 50 — 100 разів. Повернутися на правий бік і повторити вправу лівою ногою.

П.П. — лежачи на лівому боці. Відвести праву ногу в сторону до кута в 30 градусів. Повернутися в П.П. Виконати кожною ногою 50 — 100 разів.

П.П. — лежачи на животі. Руки уздовж тулуба. Підняти тулуб, максимально стискаючи сідниці, затримати положення на 1 хвилину. Повернутися в П.П. Виконати 10 — 20 разів.

2-й блок об’єднує в собі вправи, спрямовані на відновлення симетричності скорочення м’язів, що забезпечують фронтальний хребетно-тазовий баланс і відновлення «хребтно-тазового ритму». Це симетричні вправи, частина з них виконується з першого дня після операції. Вправи, що мають елементи одноопорного стояння, виконуються з 7-го дня після операції.

Симетричні вправи стоячи

Вправи виконуються з двома контрастними стрічками (поясами), розташованими в такий спосіб: одна стрічка зафіксована на верхніх передніх spinae iliac (клубові ості), друга стрічка розташована на нижньому краї реберної дуги.

1. Початкове положення (П.П.) — стоячи перед дзеркалом, вага тіла розподілена рівномірно на ноги, стрічки розташовані строго горизонтально, намагаючись стрічки утримувати строго горизонтально.

2. П.П. – стоячи перед дзеркалом, стрічки розташовані горизонтально. Виконати підведення ноги до прямого кута, при цьому стрічки утримувати строго горизонтально. Виконати кожною ногою від 10 до 50 разів.

3. П.П. – стоячи перед дзеркалом, стрічки розташовані горизонтально. Праву ногу відвести в сторону на 30 градусів і встати на неї, при цьому зберігати розташування стрічок строго горизонтально.

4. П.П. – стоячи перед дзеркалом, стрічки розташовані горизонтально. Ходьба на місці перед дзеркалом, при цьому зберігати розташування стрічок строго горизонтально.

Станислав Евгеньевич Бондаренко

Задать вопрос врачу

Заполните форму и мы свяжемся с Вами для обсуждения вашего вопроса.