Питання та відповіді

Що мені потрібно робити, якщо я готовий до ендопротезування колінного або кульшового суглоба?

Вам потрібно прийти на прийом до лікаря. Доктор розповість Вам про план передопераційної підготовки, аналізах і клінічних дослідженнях, які необхідні для виконання операції, про метод проведення операції і відновлення після неї.

Як довго я буду перебувати в лікарні?

Пацієнти зазвичай залишаються в лікарні п’ять-сім днів після операції. Це сучасна програма швидкого відновлення, яка передбачає ранню реабілітацію та активізацію пацієнта в першу добу після оперативного втручання. Ваш хірург надасть вам більш детальну інформацію.

Де проводиться реабілітація та відновлення після операції?

Реабілітація починається в клініці з першої доби після операції і передбачає навчання спеціальним вправам, що дозволяє відновити м’язи та стереотип ходьби. Навчання і заняття з пацієнтом проводить лікар-реабілітолог. Методика реабілітації дозволяє пацієнтові бути адаптованим до самообслуговування. Після виписки пацієнт продовжує виконувати вправи в домашніх умовах.

Коли я зможу приймати душ або ванну?

Ви можете приймати душ або ванну через 10-12 діб після операції.

Коли я зможу водити машину?

Водіння дозволено, коли Ви відчуєте себе комфортно під час сідання та виходу з машини і відновите м’язову силу оперованої кінцівки. Вам потрібно буде обговорити терміни з Вашим хірургом, але водіння не рекомендують до шести-восьми тижнів. При першому водінні обов’язково проведіть пробну поїздку в безпечній обстановці в супроводі помічника.

Наскільки інтенсивними повинні бути вправи? Як я можу зрозуміти, що я роблю їх занадто багато?

Легкі або помірні фізичні навантаження корисні, але надмірні фізичні навантаження є болючими і, можливо, шкідливі. Лікар-реабілітолог надасть Вам методику з декількома етапами реабілітації. У багатьох випадках рекомендують продовжувати програму вправ під наглядом лікаря-реабілітолога після виписки з лікарні.

Яке взуття я повинен носити?

Взуття має бути зручним, легко вдягатися і зніматися, і мати безпечну неслизьку зовнішню поверхню. Не рекомендують носити взуття на підборах протягом перших трьох місяців.

Як довго триватиме відновлення?

Всі відновлюються в різному темпі. У більшості випадків додаткові пристосування для ходьби використовують від 2 до 8 тижнів. Це залежить від Вашого діагнозу, занедбаності патологічного процесу і ступеня атрофії м’язів. З плином часу Ви почнете ходити нормально, без кульгавості.

Чи можна виконувати вправи з ваговим обтяженням для зміцнення ніг?

Не в перші три місяці. В процесі Вашого одужання Ваш лікар повідомить Вам, коли Ви зможете виконувати силові вправи з вантажем.

Чи потрібно мені відвідувати реабілітаційний центр?

Якщо Ви вважаєте за потрібне, то – так. Проте, основним фактором у прийнятті рішення є Ваша життєва ситуація. Реабілітолог підкаже, наскільки це безпечно. Рішення приймаються в індивідуальному порядку.

Коли я зможу повернутися на роботу?

По-перше, це залежить від швидкості Вашого відновлення, а, по-друге, від характеру Вашої роботи. Обговоріть це зі своїм хірургом. Звичайно потрібно від півтора до трьох місяців.

Скільки часу я буду приймати знеболюючі препарати?

Під час проведення операції і в післяопераційному періоді застосовують мультимодальне знеболювання, яке передбачає застосування різних видів анальгетиків в мінімальних ефективних дозах, що дозволяє мінімізувати кількість побічних явищ, пов’язаних з їх застосуванням, і мінімізувати використання наркотичних препаратів (опіоїдів). Мультимодальне знеболювання застосовується упродовж 5 діб після операції.

Чи будуть реагувати детектори на метал в аеропорту?

Так, це можливо. Але, якщо Ви плануєте політ, Ви можете звернутися до Вашого лікаря за довідкою про наявність ендопротеза.

Коли я зможу піднятися після операції?

Розроблена програма ранньої реабілітації дозволяє піднятися і почати ходити упродовж 24 годин після операції.

Як впоратися з депресією після операції?

Іноді виникає відчуття депресії після операції ендопротезування за низкою причин, а саме: обмежена рухливість, дискомфорт, підвищена залежність від інших людей і побічні ефекти від прийому ліків. Зазвичай ці почуття зникають, коли Ви повертаєтеся до свого звичайного життя. Зверніться за професійною порадою до свого лікаря.

Я не можу заснути. Це нормально?

Це дуже поширена скарга після операції ендопротезування. Безрецептурні засоби, такі як Донорміл, можуть Вам допомогти. Якщо у Вас тривають проблеми зі сном, будь ласка, зателефонуйте своєму лікарю.

Як довго мій суглоб буде боліти і опухати?

Біль після ендопротезування зазвичай зменшується упродовж першого місяця. Набряк м’яких тканин прооперованої кінцівки зазвичай зменшується за час перебування в стаціонарі. Рекомендують використовувати компресуючі панчохи для профілактики набряку в перші 10-14 діб після операції. Набряклість зазвичай посилюється вечорами та при фізичному навантаженні. Якщо набряк не проходить – зверніться за рекомендаціями до свого лікаря.

Чи потрібно ходити з додатковою опорою, якщо суглоб не болить?

У будь-якому випадку необхідно дотримувати рекомендацій Вашого хірурга з приводу режиму і навантаження.

Чи потрібні мені еластичні панчохи?

Якщо ваша нога набрякає, використовуйте еластичні панчохи, поки набряк не пройде.