Ендопротезування колінного суглоба

Ендопротезування колінного суглоба це хірургічна процедура, при якій пошкоджені поверхні колінного суглоба видаляють і замінюють штучними частинами. Колінний суглоб складається з суглобових поверхонь стегнової кістки, великогомілкової кістки і надколінка. Меніск, хрящова прокладка, яка виконує роль амортизатора в суглобі, а також стабілізує колінний суглоб, служить подушкою і допомагає поглинати удари під час руху. Артрит (запалення суглобів), травми або інші захворювання суглобів можуть пошкодити цей захисний шар хряща, викликаючи сильний біль і фізичні труднощі. Ваш лікар може порекомендувати операцію, якщо консервативне лікування не допомогло усунути симптоми.

Показання до операції

Ендопротезування колінного суглоба зазвичай показано при артрозі колінного суглоба на III і IV стадіях, при яких суглобовий хрящ поступово стирається.

У нормальному суглобі суглобовий хрящ забезпечує плавний рух в суглобі, тоді як при артрозі колінного суглоба сам хрящ тоншає або повністю відсутній. Крім того, кістки стають більш товстими по краях суглоба і можуть утворювати кісткові «шпори». Всі ці фактори можуть викликати біль і обмеження рухів в суглобі.

Ваш лікар може порадити ендопротезування, якщо Ви маєте:

Сильний біль в коліні, який обмежує вашу повсякденну діяльність (наприклад, ходьба, вставання зі стільця або підйом по сходах).

Біль від помірного до сильного, який виникає під час відпочинку або пробуджує вас вночі.

Хронічне запалення в колінному суглобі, його припухлість, що не зменшуються з відпочинком, при прийомі протизапальних препаратів чи при іншій консервативній терапії.

Неефективність знеболюючих ліків, ін’єкцій, фізіотерапії або інших консервативних методів лікування.

Деформація колінного суглоба

Причини захворювання

Точна причина остеоартрозу невідома, однак існує ряд факторів, які зазвичай пов’язані з його виникненням:

Травма

Переломи в колінному суглобі

Збільшення маси тіла

Повторювані перевантаження

Суглобова інфекція

Запалення в суглобі

Захворювання сполучної тканини

Діагностика

Ваш лікар буде діагностувати артроз колінного суглоба на підставі історії хвороби, медичного огляду та рентгенографії.

Рентген зазвичай показує звуження суглобового простору при артрозі колінного суглоба.

Операція

Метою операції ендопротезування колінного суглоба є полегшення болю та відновлення осі кінцівки і функції колінного суглоба.

Операцію виконують під спінальної анестезією, коли це можливо і показано. Ваш хірург зробить розріз на шкірі над ураженим коліном, щоб оголити колінний суглоб. Потім пошкоджені ділянки стегнової і великогомілкової кістки резектують під відповідними кутами з використанням спеціальних інструментів. Видаляють деформовані частини кістки і будь-які кісткові виростки, а також створюють гладку поверхню, на якій можна прикріпити імплантати. Стегновий і великогомілкової компоненти фіксують за допомогою кісткового цементу або без нього. Ваш хірург помістить пластиковий вкладиш між імплантатами, щоб забезпечити гладку ковзаючу поверхню для руху. Ця пластикова вставка буде витримувати вагу тіла і дозволить стегновій кістці рухатися по великогомілковій кістці подібно до оригінального меніскового хряща. Стегнова кістка і великогомілкова кістка з новими компонентами потім з’єднуються для формування нового колінного суглоба. Після установки всіх нових компонентів колінний суглоб перевіряється щодо діапазону рухливості. Потім весь суглоб зрошується і очищується стерильним розчином. Розріз ретельно зашивають, вставляють дренажі і над розрізом накладають стерильну пов’язку.

Післяопераційний період

Реабілітація починається відразу після операції. Лікар-реабілітолог навчить вас певним вправам, щоб зміцнити м’язи прооперованої кінцівки і відновити рухи в суглобі. Ви зможете ходити на милицях або з тростиною. Під час перебування в стаціонарі Ви будете використовувати апарат для пасивної розробки руху. Це – пристрій, прикріплений до оперованої ноги, який згинає і розгинає суглоб в певному діапазоні, в той час як пацієнт розслабляється. Лікар-реабілітолог також надасть вам програму домашніх вправ для зміцнення м’язів стегна і гомілки.

Можливі ускладнення

Як і в разі будь-якої операції, можливі ускладнення, пов’язані з ендопротезуванням колінного суглоба:

Інфекція

Тромбоз глибоких вен

Тугорухливість в колінному суглобі

Якщо ви відчуваєте труднощі при виконанні простих дій, таких як ходьба або підйом по сходах, через сильний біль в колінному суглобі при артрозі, то Вам може підійти ендопротезування колінного суглоба. Це безпечна і ефективна процедура для позбавлення болю, виправлення деформації ніг і відновлення нормального повсякденного життя.