Ендопротезування кульшового суглоба

Ендопротезування кульшового суглоба – це хірургічна процедура, за якої пошкоджений хрящ та кістку видаляють з кульшового суглоба і замінюють штучними компонентами. Кульшовий суглоб – це один з найбільших несучих суглобів тіла, розташований між стегнової кісткою і тазом (кульшова западина).

Це кулясте з’єднання, в якому головка стегнової кістки є кулею, а кульшова западина таза утворює гніздо. Поверхню суглоба покриває гладкий суглобовий хрящ, який діє як подушка і забезпечує плавні рухи суглоба.

Низка захворювань та патологічних станів може привести до пошкодження суглобового хряща. Операція тотального ендопротезування кульшового суглоба – це можливість позбутися сильного болю при артрозі, який обмежує вашу повсякденну діяльність.

Огляд патологічного стану

Остеоартроз: для нього характерне поступове послаблення суглобового хряща. Коли захисний хрящ зношується, кінцівки кісток труться одна об одну і викликають біль у стегні.

Ревматоїдний артрит: це аутоімунне захворювання, при якому тканина, що вистилає суглоб (синовіальна), запалюється, що призводить до утворення надлишкової рідини в суглобах (синовіальної рідини). Це призводить до втрати хряща, викликаючи біль і скутість.

Посттравматичний артроз розвивається внаслідок перелому стегнової або тазової кісток. Такі травми можуть пошкодити хрящ і викликати біль в стегні та скутість на певний час.

Симптоми

Найпоширенішим симптомом є біль в суглобах і скутість, яка призводить до обмеження рухів. Активна діяльність може посилити біль і скутість, що може стати причиною кульгавості при ходьбі.

Діагностика

Діагноз ставиться шляхом оцінки історії хвороби, медичного огляду та рентгенографії.

Операція

Операція може бути рекомендована, якщо консервативне лікування – протизапальні препарати і фізіотерапія, ін’єкції – не полегшують симптоми.

Операцію виконують під спінальної анестезією, коли це можливо і показано. Під час процедури виконують хірургічний розріз над стегном, щоб оголити кульшовий суглоб, стегно вивихують з кульшової западини і виконують остеотомію шийки. Поверхню кульшової западини очищують, а пошкоджену кістку видаляють за допомогою фрез.

Ацетабулярний компонент ендопротеза фіксують в кульшовій западині методом прес-фіт фіксації. Вкладиш з поліетилену або кераміки розташовують всередині кульшового компонента.

Канал стегнової кістки обробляють спеціальними рашпілями. Стегновий компонент ендопротеза вводять в стегнову кістку прес-фіт посадкою.

Потім компонент головки стегнової кістки, виготовлений з кераміки, поміщають на конус стегнового компонента. Капсулу, м’язи і фасцію ушивають і накладають внутрішньошкірний шов.

Ендопротезування при ревматоїдному артриті

Ендопротезування при посттравматичному коксартрозі

 

Ендопротезування при хибному суглобі шийки стегнової кістки

 

Ендопротезування при дефекті проксимального відділу стегнової кістки

 

Ендопротезування при післятравматичному дефекті задньої стінки кульшової западини

 

Ендопротезування при дефекті стінок кульшової западини і остеопорозі

 

 

Період реабілітації

Після ендопротезування кульшового суглоба необхідно дотримувати особливої обережності, щоб запобігти вивиху встановленого штучного суглоба і забезпечити загоєння м’яких тканин.

Деякі з загальних запобіжних заходів, які Ви повинні виконувати:

  • Уникайте комбінованих рухів згинання стегна і повороту ноги назовні;
  • Тримайте подушку між ніг під час сну протягом 3 тижнів, якщо Ви спите на боці;
  • Уникайте схрещування ніг і згинання в кульшовому суглобі більше 90 градусів;
  • Уникайте сидіння на низьких стільцях;
  • Використовуйте ободок сидіння для унітазу.

Можливі ускладнення

Як і в разі будь-якої операції, можуть виникнути ускладнення.

Можливі ускладнення після ендопротезування кульшового суглоба:

  • Інфекція;
  • Вивих головки ендопротеза;
  • Перелом стегнової кістки або тазу;
  • Тромбоз вен нижніх кінцівок;
  • Різна довжина ніг.

Ендопротезування кульшового суглоба визнано однією з найуспішніших операцій в ортопедії. Ця операція може полегшити біль, відновити функції, поліпшити ваші рухи, а також поліпшити якість життя.