Артроскопія колінного суглоба
Артроскопія колінного суглоба – це звичайна хірургічна процедура, яку виконують з використанням артроскопа, інструменту для огляду, для дослідження колінного суглоба, для діагностики або лікування. Це відносно безпечна процедура, і більшість пацієнтів виписують з лікарні на наступний день після операції.
Анатомія колінного суглоба
Колінний суглоб є одним з найскладніших суглобів в тілі людини. Дистальна частина стегнової кістки зустрічається з верхньою частиною великогомілкової кістки в колінному суглобі. Невелика кістка, звана надколінком (колінна чашечка), спирається на борозенку на передньому боці стегнової кістки.
Щоб забезпечити плавний та безболісний рух в колінному суглобі, суглобові поверхні цих кісток покрито суглобовим хрящем. Суглоб має два хрящових меніска у вигляді півмісяця.
Меніски діють як амортизатори. Меніски також грають важливу роль в забезпеченні стійкості при навантаженні колінного суглоба.
Зв’язковий апарат має передню і задню хрестоподібні і колатеральні зв’язки, які утримують кістки, що утворюють колінний суглоб, разом вони забезпечують стабілізацію суглоба. Навколишні м’язи пов’язані з кістками колінного суглоба сухожиллями. Кістки працюють разом з м’язами і сухожиллями, забезпечуючи рухливість колінного суглоба. Весь колінний суглоб покритий капсулою, яка додатково стабілізує суглоб. Ця капсула також покрита синовіальною мембраною, яка виділяє синовіальну рідину для змащування.
Показання до артроскопії колінного суглоба
Колінний суглоб є вразливим до різних травм. Артроскопію рекомендують в таких випадках:
- Пошкодження меніска
- Пошкодження хрестоподібних зв’язок
- Відрив суглобового хряща з наявністю вільного хрящового тіла в порожнині суглоба
- Синовіїт
- Зсув надколінка
Кіста Бейкера: кіста, заповнена рідиною, яка утворюється в задньому завороту капсули колінного суглоба через накопичення синовіальної рідини. Це зазвичай відбувається при таких патологічних станах, як пошкодження меніска, артроз колінного суглоба і ревматоїдний артрит.
Певні переломи, внутрішньосуглобові переломи колінного суглоба.
Операція
Артроскопію колінного суглоба виконують під місцевою, спінальної або загальною анестезією. Ваш анестезіолог визначить кращий метод для Вас в залежності від Вашого віку і стану здоров’я.
Хірург робить два маленькі розрізи в ділянці коліна.
Потім стерильний фізіологічний розчин вводиться в колінний суглоб, щоб розсунути різні внутрішні структури. Це забезпечує ясний огляд і більше можливостей для роботи хірурга.
Артроскоп, вузька трубка з невеличкою відеокамерою на кінці, вводиться через один з розрізів, щоб побачити структуру тканин всередині коліна, які видно хірургу на відеомоніторі в операційній.
Хірург спочатку досліджує структури всередині колінного суглоба, щоб оцінити причину проблеми.
Після встановлення діагнозу хірургічні інструменти, такі як ножиці, швелера, аблятори, вводять через інший розріз, і операція виконується на підставі діагнозу.
Операція може включати в себе:
- Видалення або відновлення розірваного меніска;
- Реконструкцію пошкодженої хрестоподібної зв’язки;
- Видалення пошкодженого суглобового хряща;
- Видалення вільних хрящових тіл;
- Видалення запаленої синовіальної тканини;
- Видалення кісти Бейкера;
- Латеральний реліз надколінка;
- Мікрофрактурування кісткової тканини в ділянці пошкодженого хряща для стимуляції його росту.
Після виконання маніпуляцій колінний суглоб ретельно оглядають щодо кровотеч або будь-яких інших пошкоджень.
Накладення швів на рану.
Після операції
Більшість пацієнтів виписують на наступний день після артроскопії колінного суглоба. Відновлення після операції залежить від типу виконаної хірургічної процедури. Відновлення після артроскопії колінного суглоба відбувається набагато швидше, ніж після операції з відкритим доступом.
Знеболюючі призначають в перші три дні після операції. Милиці або наколінник рекомендують використовувати протягом декількох тижнів. Програму реабілітації призначають для успішного відновлення. Лікувальну гімнастику призначають для відновлення рухів і зміцнення м’язів нижніх кінцівок.
Можливі ускладнення
Артроскопія колінного суглоба є безпечною процедурою, і ускладнення дуже рідкісні. Ускладнення, характерні для артроскопії колінного суглоба, – це кровотеча в колінному суглобі, інфекція, ригідність колінного суглоба.